Кафедра економіки, підприємництва
та бізнес-адміністрування

Головне меню

Новини

Мальме: Знайомство з «зеленим» містом
З 19 по 21 червня 2016 року в Мальме (Швеція) проходив науковий семінар учасників проектів Жана Моне. У семінарі взяв участь Л.Г. Мельник, д.е.н., професор, зав. кафедри економіки і бізнес-адміністрування Сумського державного університету, директор Інституту економіки розвитку МОН та НАН України. 
У семінарі були представлені 90 вчених з 38 країн світу. Учасники семінару в залежності від профілю їх проектів працювали в трьох секціях, присвячених: 1) фінансовим проблемам Євросоюзу; 2) безпеці кордонів; 3) енергетичним проблемам. Проф. Л.Г. Мельник активно брав участь у третій секції.
Однією з ключових тем семінару була диверсифікація напрямків інтеграції Євросоюзу, чому була присвячена доповідь ключового доповідача Франка Шіммельфенніга. Не випадково офіційною назвою семінару був французький слоган: «EU A la carte?» У дослівному перекладі – «EU – на карті?» А за змістом: це означає «на скільки різнобічним може бути EU?» На ділі це передбачає пошук спільних точок дотику при збереженні різноманіття (економічного, адміністративного, соціального).
В енергетичній секції, де працювали троє українських представників з чотирьох, що брали участь у семінарі, ключовим питанням, яке розглядалося у виступах офіційних доповідачів, була диверсифікація каналів надходження газу в Європу для пом'якшення проблем, пов'язаних з монополією російських поставок. Одним із шляхів вирішення завдання, з точки зору доповідача С.Тагляпіетра (Simone Tagliapietra), є створення в Європі нової інфраструктури перерозподілу газу.
 
  

Учасники семінару

  

Работа енергетичної секції. Ключові доповідачі

На круглому столі представники України (проф. Л.Г. Мельник і проф. В.І. Шатоха) висловили думку, що формування зазначеної інфраструктури повинно узгоджуватися в часі з переходом європейських країн на альтернативні джерела енергії. До речі, з однією з територій, яка вже давно живе в умовах «вуглецево нейтральної енергетики» (тобто взагалі не використовуючи викопне вуглецеве паливо), учасники семінару змогли познайомитися прямо в Мальме, відвідавши один з мікрорайонів міста. Мальме по праву вважається «зеленою» столицею Швеції, котра сповідує сестейновий (зокрема, екологічно орієнтований) спосіб життя.

«Бродячі музиканти» на вулицях Мальмо

 

Основний вид транспорту шведів

Цвітіння жасмину в розпалі

Пішохідна вулиця в Мальмо

У Мальме учасники конференції змогли познайомитися ще з двома «чудесами»: можливістю перебратися через Балтійське море наземними видами транспорту (в т.ч. 5,5 км через тунель під морем і 10 км по мосту над морем).

  

Тунель під Балтійським морем. Міст над Балтійським морем

Друге диво – це знайомство з садами на дахах. З цією технологією, як і з самими садами, познайомили представники місцевого науково-дослідного інституту (Augustenborg botanical roof garden).

В Інституті садів на даху

  

На дахах сади сусідять з сонячними батареями

Каскад фонтанів на даху

  

Штучне болітце у дворі, де акумулюється зібрана з дахів вода

Такі вони – зелені дахи з сонячними панелями

    Знайомство з технологією створення садів на даху

Чагарники на дахах

Зелені галявини на даху

Так на даху створюється шар моху

А це – квітучий «килимок» з бджолами

Цей луг – теж на даху

При бажанні на даху можна побудувати арку

Зібрана з дахів вода освіжає клімат дворів

Штучне озерце у дворі

У Мальмо виділяється своєю екологічністю один з районів міста. У ньому живе більше 10 тисяч населення. Цей район може бути по праву названий районом сестейнового розвитку. Вулиці в ньому виключно пішохідні, хоча особистий транспорт може акуратно пробиратися по плитці в гараж і назад. Вся енергія, яка споживається в містечку, тут і виробляється (біогаз, вітер, сонце).

«Зелене» містечко дійсно зелене

    Зелень «зеленого» містечка    

Озерце в містечку

  

«Зелене» (сестейнове) містечко в Західному Гурбері

Всі вулиці – пішохідні; автомобілям (електро - або на біогазі) дозволяється тільки акуратно вибратися з гаража або повернутися назад

Вулиці містечка

Будинок-вежа у мікрорайоні Західного Гурбера (54 поверхи, 147 квартир і багато офісів)

Велосипед – основний вид транспорту в містечку

Навіть камені на набережній дбайливо підібрані

Контейнери збору біомаси для біогазових установок

Фонтан «зеленого» містечка

Баскетбольний щит прямо на вулиці

Лаванда в містечку