Кафедра економіки, підприємництва
та бізнес-адміністрування

Головне меню

Репортаж з краю Землі: науково-викладацькe стажування проф. Л.Г. Мельника в Новій Зеландії

З 07.01.17 по 18.02.17 зав. кафедри економіки і бізнес-адміністрування СумДУ, директор НДІ економіки розвитку МОН та НАН України, д.е.н., проф. Л.Г. Мельник перебував на науково-викладацької стажуванні на запрошення колег з бізнес-школи університету Массей, Окленд, Нова Зеландія.

За час стажування вивчалися методи викладання в університеті, досліджувалися підходи до формування сестейнового розвитку в країні, інструменти управління бізнесом. Підготовлено рукопис підручника «Формування сестейнової економіки» і стаття «Третя промислова революція і формування «зеленої» економіки: економіка підприємства, регіону, країни».

Далі пряма мова професора.

Крім робіт, пов'язаних із стажуванням безпосередньо в університеті, вдалося відвідати багато цікавих місць.

Підприємство «Zealon» з виробництва чаю. Тут випала нагода ознайомитися з повним циклом виробництва чаю: від вирощування листочків чаю до його готової продукції. Не менш цікавим був і процес «вирощування» самого підприємства. Сім років тому, коли я вперше відвідав «Zealon», він робив тільки перші кроки, запозичивши японську технологію. Сьогодні – це один з лідерів виробництва чаю. За останні два роки отримав три призових місця на міжнародних конкурсах чаю (В Лондоні та Гонконгу).

Найсхідніше місто світу – Гісборн. Воно знаходиться на 178ᵒ східної довготи. На 2ᵒ східніше починається вже Західна півкуля. Земля в околиці Гісборна відома сухою погодою і хорошими умовами для вирощування винограду. Тут виробляється відмінне вино. Ці місця колись відвідував капітан Кук.

Селище Махія (Mahia) (в годині їзди від Гісборна). Йому, скоріше за все, скоро доведеться увійти в історію. Всього в 30 км від цього місця (там, де мис Mahia Area вістрям виходить в море) зводиться перший в світі приватний космодром, розрахований на запуск близько 120 орбітальних ракет на рік. Місце унікальне тим, що звідси можна запускати ракети з «особливо широким азимутом» (цитата з буклету для туристів). Місце має і інші незаперечні переваги: ​​надзвичайно мала населеність місцевості і безпрецедентно низькі як морський, так і повітряний трафіки. Мені пощастило. Коли я зайшов перекусити на пляжі невеликого села в місцеве кафе, туди на вечерю приїхала бригада будівельників космодрому. Виявилося, вони тут регулярно обідають і вечеряють.

Плантація, де жителі самостійно збирають чорницю. За зібраний врожай сплачується ціна в два рази менша, ніж в супермаркеті за такі самі ягоди. При цьому ніхто не обмежує кількість ягід, які можна вжити під час збору.

Аеропорт м. Гісборн. Він  єдиний в своєму роді. Тут злітну смугу перетинає залізниця. Під час зльоту і посадки літаків перед потягом опускається шлагбаум. Можливо, єдиний випадок, коли перед шлагбаумом зупинятися доводиться саме потягу. Сам аеропорт дуже схожий на автовокзал. Тут літаки підрулюють прямо до дверей аеровокзалу. Пасажирам досить пройти 10-20 метрів, щоб опинитися в літаку або виконати зворотній шлях.

Дитяча вітрильна регата. На її старт вийшло понад сотні юних моряків.

Історичні місця. Вони зберігають пам'ять тривожних днів, які довелося пережити Новій Зеландії.

Заповідник «Kinikini», де серед посушливих пагорбів причаївся оазис джунглів (4 км по периметру), і «Morere», де прямо з під землі б'ють гарячі джерела.

• І, звичайно, місцеві пляжі. Тут на дистанції в 1–2 км шикарних піщаних мілин в години пік можна зустріти аж від 5 до 10 сімей відпочиваючих.

Коли я вже збирався в дорогу назад в міжнародних ЗМІ з'явилося повідомлення, що Нова Зеландія насправді є надводною частиною цілого (розміром з Австралію) континенту. Назвати його пропонують Зеландією. Не відомо, чи визнають Нову Зеландію офіційно континентом. Але своєю діяльністю вона сама довела, що її економіка вже є цілим континентом «зеленої» економіки, економіки відновлюваних ресурсів, на тлі «бурої» економіки, в якій продовжує жити решта світу.

Круглий стіл з викладачами кафедри та гостями з німецьких університетів

Зустріч з професором Бізнес-школи Массей Олександром Молчановим

Символ університету Массей: "Золоте крило для польоту", яким університет забезпечує своїх випускників. У самих викладачів і студентів університету отримав іронічне прізвисько "куряче крильце". Його замовлення і установка обійшлися університету в 90 тис. доларів (щоправда, новозеландських)

Рециркуляція відходів в університеті Массей

Чайна плантація підприємства "Zealon"

Панорама Гісборна

Координати самого східного міста Землі - Гісборна

Пальма, яку посадила в Гісборні принцеса Діана

 

Пам'ятник капітану Куку в Гісборні

Інформація про дивацтва пам'ятника капітану Куку, яка свідчить про об'єктивність жителів міста Гісборна

Пляж в селі Mahia beach. Біля пляжу висить меморіальна дошка: «Під час Другої світової війни тут проходили тренування захисників проти очікуваного нападу Японії»

Півострів Махіа, на південному «наконечнику» якого, споруджується космодром

Ракета "Електрон" на космодромі Mahia

Банер з інформацією про споруджувальний космодром

Будується на краю землі новозеландський космодром

Бригада будівельників космодрому вечеряє на терасі кафе

Плантація чорниці для збору врожаю на самообслуговуванні

Збір чорниці на самообслуговуванні

Аеропорт м. Гісборна: у літак, як у автобус - пішки

Вітрильний спорт - одне з найпопулярніших захоплень ківі (новозеландців). Йому підкоряються всі

Підготовка до регати

Дитяча міська регата

Відлуння Другої Світової ... Бліндажі новозеландців проти японців. На щастя, не знадобилися

 

А це - відгомін іншої війни, неоголошеної, майже що, гібридної. В Окленді на вершині згаслого вулкана споруджений залізобетонний бункер. У ньому - старовинна гаубиця. Поруч напис: "Це знаряддя поставлено тут в 1885 році проти експансії Росії на Тихому океані." ... Виявляється, "ввічливі, зелені чоловічки" водилися вже тоді ...

 

У заповіднику Kinikini

У заповіднику Моrere

Водоспади Нової Зеландії

Випробування нового атракціону "З висоти пташиного польоту"(Л.Мельник на передньому плані)

Квіти в Новій Зеландії

І листочки, і квітка на пляжі Вахіа цілком натуральні

Новозеландський пляж вранці в суботу "забитий битком" (Окленд)

Неділя. На міському пляжі Окленда - аншлаг

Водохресне обмивання в Тихому океані (19.01.2017)

Якщо не знати, що це річка Вайкато в містах Гамільтон (Нова Зеландія), можна подумати, що це Псел на Баранівці під м. Суми (Україна)

"Лавка чесності". Можна самостійно взяти товар і кинути за нього гроші в коробку

Новозеландський світанок

Захід в Новій Зеландії