Кафедра економіки, підприємництва
та бізнес-адміністрування

Головне меню

Новини

Угорський і бельгійський дайджест

В останні два тижні завідувачу кафедри економіки та бізнес-адміністрування, директору інституту економіки розвитку МОН і НАН України, д.е.н., професору Л.Г. Мельнику довелося брати участь одразу в двох міжнародних наукових подіях. Спочатку він в Будапешті взяв участь у Всесвітньому науковому форумі (4-7 листопада), а потім в Брюсселі (9-10 листопада) був учасником Міжнародної щорічної конференції професорів, виконавців грантів ЄС Жана Моне.

Науковий Форум

Світовий науковий форум є помітною подією в науковому світі. Він проводиться кожні два роки за участю провідних академій наук світу. Про те, яку увагу приділяється цій події, говорить той факт, що у Форумі взяли участь понад 900 провідних науковців з понад 100 країн. Цього року Форум проводився під офіційною назвою «Більше відповідальності та етичних норм науки до вирішення найважливіших глобальних викликів в галузі навколишнього середовища і здоров'я». На відкритті Форуму виступив Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан (його можна побачити на фотографії нижче).

Напружена робота Форуму

(на першому фото – відкриття Форуму в актовому залі Угорської Академії наук, на другому – Нобелівський лауреат професор Хіросі Амано, на третьому – перший зліва Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, на п’ятому фото – перший зліва професор Л.Г. Мельник, на дев'ятій фотографії професор Амано Хіроші демонструє своє «блакитне сестейнове світло», на останніх двох фото – закриття Форуму в стінах Угорського Парламенту)

На Форумі піднімалися найважливіші питання, що обумовлюють відповідальність науки у забезпеченні сестейнового (сталого) розвитку на Землі, роль науки в досягненні миру, шляхи впливу науки на прийняття рішень у суспільстві, форми взаємодії з адміністративними органами, забезпечення діалогу науки з різними суспільними сферами. На окремих секціях розглядалися актуальні проблеми: трансферу інновацій, переходу до відновлюваних джерел енергії та ресурсів, адаптації до прискорених змін, популяризації наукових знань та ін.

Активну роль у проведенні конференції зіграли Міжнародний союз журналістів і організація ЮНЕСКО. Зокрема, ЮНЕСКО нагородила спеціальною премією аргентинських вчених за наукові досягнення в області біології.

Приємною несподіванкою для сумського вченого було зустрітися з представником Нагойського університету з Японії (де сам сумчанин колись проходив річне стажування), Нобелівським лауреатом у галузі фізики, професором Хіросі Амано (Hiroshi Amano). Співрозмовники обмінялися думками про шляхи просування суспільства до сталого розвитку.

Будівля Угорської Академії наук, в якій проходив Форум

Будівля Угорського Парламенту, в якому відбулося закриття Форуму

Обидві будівлі були побудовані цільовим призначенням для тих функцій, в яких вони використовуються і сьогодні, наприкінці ХIX століття за часів «нещадний» експлуатації Угорщини у складі Австро-Угорської імперії. Іще одним показником «експлуатації» Угорської колонії Австрійською метрополією може слугувати внутрішнє оздоблення зазначених двох будівель (дивись на фото). 

Проф. Л.Г. Мельник з «земляком», професором з Нагойского університету лауреатом Нобелівської премії Амано Хіроші (нобелівська премія була присуджена за відкриття, прикладним результатом якого стало енергозаощаджувальне «блакитне світло»)

Конференція Жана Моне

У 2015 році традиційна щорічна конференція Жана Моне проводилася під назвою «Союз цінностей, що поділяються, – роль освіти і громадянського суспільства». У ній взяли участь понад 300 делегатів із понад 40 країн. Відкрив конференцію і виступив на ній виконавчий директор Єврокомісії у справах освіти та культури Адам Тайсон (Adam Tyson). Учасники активно обговорювали проблему, як зробити надбанням кожного громадянина базові цінності, на яких побудований Євросоюз: гідність людини, свободу, демократію, рівні права, толерантність до оточуючих, захист прав осіб, що належать до різних меншин. Дискутуючи з питання про роль освіти в запобіганні можливих спалахів тероризму, подібних тому, який сталася в паризькій редакції журналу «Шарлі Хебдо» в січні цього року, учасники ще не могли знати, що лише через три дні в тому ж самому Парижі відбудеться серія жахливих терористичних атак.

Одним з найважливіших питань, обговорюваних на конференції, було: як зробити вищу освіту різною? (Мається на увазі, щоб вона мала свою власну специфіку в різних регіонах).

Виступаючи на секції «Освіта на всіх рівнях» професор Л.Г. Мельник висловив думку, що такі базові категорії, як: свобода, повага гідності людини, толерантність та інші – є не тільки базовими цінностями в демократичному суспільстві, але і невід'ємними інструментами функціонування економічних систем майбутнього. Розвиток останніх відбувається на основі інтеграції величезної кількості економічно вільних малих економічних форм (наприклад, мільйонів генераторів відновлюваних джерел енергії або міні-підприємств, що використовують 3D принтери) в єдині транскордонні цілісні мережі. Подібні форми можуть бути реалізовані тільки, якщо кожен учасник мережі буде знати, враховувати і поважати основні особливості (звички, традиції, цінності, інтереси) інших учасників мережі.

Робота конференції

Виступ пана А. Тайсона

Проф. Л.Г. Мельник на конференції

                                                                                                                                                                          

Проф. Л.Г. Мельник з виконуючим директором Єврокомісії зі справ освіти і культури Адамом Тайсоном

 

Хоча для прогулянок по Брюсселю залишався головним чином вечірній час доби, це не заважало (а може, і сприяло) милуванню містом. У ці години воно виглядає казковим.

«Висотка» на Гранд Плас

На площі вночі - як вдень (не проштовхнутися)

Навіть наприкінці робочого дня «Хлопчик, що пісяє» (Маннекен Піс) сповнений сил і енергії

У двох кроках від «Хлопчика, що пісяє» трудяться його двійники, кожен по своєму заробляючи на життя ... їх господарям, власникам кафе і магазинів

У Брюсселі будинки ростуть швидше і вище дерев

У Брюсселі, здається, знайшлися ті самі 12 стільців... Вони стоять біля кафе, буквально в двох кроках від місця проведення конференції Жана Моне – Брюсельського Конгрес-центру

Недалеко від готелю, де жили учасники конференції Жана Моне, на бульварі Ватерлоо можна побачити цікаву скульптуру. Можливо, це пам'ятник першому кроку людини в його вертикальному положенні (хоча сам скульптор Лук Ван Сум - Luk Van Soom назвав його чомусь Людиною з Атлантиди – The Man from Atlantis). Згадуючи слова героя Місячної одіссеї, можна сказати: «Один крок для людини і величезний стрибок для всього людства». Втім, цей пам'ятник – і нагадування про інше... Кожен наступний крок може стати падінням у безодню ...